Obťažovanie detí na webe štát nevidí

20.05.2017

Deti sa obťažovanie, s ktorým sa stretli na internete, hanbia hlásiť. Ide o takzvaný grooming, teda snahu vyvolať v dieťati falošnú dôveru a pripraviť ho na schôdzku, ktorej cieľom je pohlavne ho zneužiť. Hrozí zaň troj- až päťročné väzenie.


Polícia za minulý rok vyšetrila jediný takýto trestný čin, pričom aj nahlásených ich mala len päť. Jeden prípad sa podarilo vyriešiť aj začiatkom tohto roka, hovorí policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.

Ide o takzvaný grooming, teda snahu vyvolať v dieťati falošnú dôveru a pripraviť ho na schôdzku, ktorej cieľom je pohlavne ho zneužiť. Hrozí zaň troj- až päťročné väzenie.

"Obťažovanie nie je v Trestnom zákone ako samostatný trestný čin zadefinované," vysvetlila Baloghová dôvody, pre ktoré polícia nevie osobitne opísať ďalšie formy obťažovania detí na internete.

Dôvodom nízkych čísel nie je len slabá práca polície, ale aj obava detí nahlasovať obťažovanie, s ktorým sa stretli, hovorí súdny znalec Eduard Jenčo. "Deti sa cítia samy vinné a hanbia sa za to. Je to už aj psychologický problém," vysvetľuje Jenčo.

S problémom mlčania detí o obťažovaní sa boria aj mimovládky a rôzne organizácie zamerane na pomoc deťom pri komunikácii vo virtuálnom prostredí.

Bezplatná linka pomoc.sk však hovorí už o 33 prípadoch kyberšikany či 14 prípadoch, v ktorých sa vlani objavila virtuálna sexualita.

Zneužívanie detí na internete

  • 16,4 percenta tých, ktorých polícia vyšetruje za sexuálne zneužívanie detí, spĺňa diagnostické kritériá pre pedofíliu,
  • ostatní sú tzv. nepedofilní zneužívatelia detí,
  • motiváciou páchateľov je najmä uspokojovanie pohlavného pudu, pričom za bežných okolností preferujú dospelé objekty,
  • najväčšia "aktivita" ľudí pohybujúcich sa na sociálnych sieťach s cieľom sexuálne zneužiť neplnoleté deti je predpoludním - okolo 10.00,
  • aktivita narastá opäť večer s vyvrcholením okolo polnoci.

Zdroj: Forenznopsychologické aspekty sexuálneho zneužívania detí (Kešický, André, Drobný, Kešická 2016)

Čo deti robia na internete

  • 3 z 10 detí využívajú internet každodenne,
  • pätina detí hovorí, že sa na internete zoznamuje s inými ľuďmi,
  • približne pätina detí priznáva, že už niekedy navštívili erotickú stránku a takmer polovica detí to tvrdí o svojich kamarátoch,
  • v súčasnosti chatuje 54 % detí, čo predstavuje nárast o 12 % v porovnaní s rokom 2006,
  • pätina detí priznáva, že chatuje s ľuďmi, ktorých nepozná osobne.

Zdroj: Orange

"Išlo aj o fiktívne ponuky medzi deťmi alebo preposielanie nevhodných stránok so sexuálnym obsahom," vysvetlil Miroslav Drobný, prezident združenia eSlovensko, pod ktoré patria viaceré weby národného centra pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete.

O skúsenosti s nahlasovaním podobných prípadov požiadalo SME aj detskú ombudsmanku Vieru Tomanovú (Smer).

Jej kancelária však od utorka na otázky nereagovala.

Nielen pedofili

Samotné vyšetrovanie internetového obťažovania komplikuje nielen hľadanie autora daných správ, ale aj dokazovanie úmyslu a cieľa.

Už samotná ponuka sexu neplnoletému dieťaťu je však trestným činom, upozorňuje Jenčo.

Výskumy pritom poukázali, že k obťažovaniu detí na internete sa neuchyľujú len ľudia, ktorí spĺňajú kritériá pedofílie.

Tie sa potvrdzujú len pri 16,4 percenta ľudí, ktorých polícia vyšetruje za sexuálne zneužívanie detí, ukázala minuloročná štúdia Forenznopsychologické aspekty sexuálneho zneužívania detí. Zvyšná väčšina sú takzvaní nepedofilní zneužívatelia detí.

"Motiváciou u nich ostáva uspokojovanie pohlavného pudu, pričom za bežných okolností preferujú dospelé objekty," uvádzajú autori výskumu.

Aj anonymné hlásenia

S podnetmi na prešetrenie rôznych profilov na sociálnych sieťach či celých webových stránok kontaktujú políciu aj rôzne weby či organizácie.

O tomto postupe pri podozrivých používateľoch hovorí aj populárna slovenská zoznamka Pokec.

"Služba Pokec umožňuje nahlasovať profily, fotografie, obťažovanie v rýchlej pošte aj verejné príspevky v skupinovej komunikácii. V prípade, že sa používateľ cíti obťažovaný, môže obťažujúceho zablokovať a zároveň tento profil nahlásiť našej zákazníckej podpore," povedal produktový manažér Pokecu František Novák.

Ak administrátori vyhodnotia, že niekto z diskutujúcich porušil interné pravidlá, používateľa upozornia, zablokujú mu časť služieb alebo mu kompletne zablokujú prístup do služby, dodal Novák. Podozrivé správanie posúva portál aj polícii.

Ak však vyšetrovatelia chcú konkrétne údaje, musia prísť so súdnym príkazom.

Nahlasovať podozrivé weby či obťažovanie však možno aj anonymne. Takéto nahlásenie ponúka napríklad stopline.sk, ktorý sa zameriava na všetok nevhodný obsah týkajúci sa detí - od detskej pornografie až po sexuálne vykorisťovanie, detskú prostitúciu či obchod s deťmi.

Rady deťom, ako sa správať na internete či ako sa zachovať pri podozrivých správach, poskytujú bezplatne nielen portály ako pomoc.sk či prevenciasikanovania.sk. Vlastnú formu pomoci deťom a rodičom si vybudovali telefónni operátori.

Napríklad Orange dlhodobo poskytuje bezplatné workshopy v školách pre žiakov, učiteľov aj rodičov. Učí na nich deti, ako sa chrániť vo virtuálnom priestore, čomu venoval samostatnú sekciu aj na svojom webe.

Rodičom tiež ponúka možnosť zablokovať deťom prístup na internete k niektorým webovým stránkam. "Rodičia si môžu vyžiadať takzvaný ID kód. Ten bude pridelený iba dospelému používateľovi a pri prístupe na stránku s obsahom nevhodným pre mladistvých bude vždy potrebné tento ID kód zadať," vysvetlila hovorkyňa operátora Barbora Oberučová.

Brožúru o bezpečnom používaní internetu má na svojom webe aj O2. Operátor podobne ako Orange ponúka aj aplikáciu s takzvanou rodičovskou zámkou. "V aplikácii sú už prednastavené blokovania stránok podľa veku dieťaťa, rodičia si však môžu sami v aplikácii určiť, aké stránky môže dieťa navštevovať, resp. rodič môže akékoľvek stránky zablokovať či sa pozrieť, aké stránky dieťa navštevuje," vysvetlila hovorkyňa Tereza Molnár.

Článok uverejnil denník SME, 17. feb 2017 o 21:04 PETER KOVÁČ
Link na článok : https://domov.sme.sk/c/20462372/obtazovanie-deti-na-webe-stat-nevidi.html#ixzz4hbRG0gHd


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky